Jan Herget, Jan Huspeka, Bibiana Košová
CzechTourism, MICROSOFT, s.r.o., YOUR SYSTEM, spol. s r.o.
Webové stránky kudyznudy.cz jsou největším webem o cestovním ruchu v Česku. V loňském roce měl web více než 11 milionů uživatelů a více než 23 milionů návštěv.|Vďaka migrácii na Microsoft Azure sú webové stránky CzechTourism, najmä kudyznudy.cz, rýchlejšie, škálovateľnejšie a prístupnejšie pre používateľov.|A to je jen začátek naplňování velké vize vedení CzechTourism o digitalizaci cestovního ruchu. Díky této migraci bude také stále snazší vyvíjet projekty umělé inteligence, jako je převod textu na řeč nebo Chatbot na kudyznudy.cz, který návštěvníkům připraví cestovní itinerář nebo připraví seznam akcí podle jejich kritérií.
David Zejda, Josef Zelenka
Univerzita Hradec Králové
An important task of participatory visitor management of nature-sensitive areas is to seek and promote a balance between the conservation needs, the interests, and the needs of local communities and their economies and the interests and needs of visitors. Nowadays, the range of tools used to achieve this goal can also include advanced information systems designed for destination management, visitors, or both of them. A recently developed system will be presented. It operates on top of a model of the territory, which includes routes usable for tourism, and can react to the current state of the territory. Destination management gets a web user interface through which the territory model can be developed and managed and through which the destination can be interpreted. The interpretations are delivered to visitors in a mobile application of a tourist guide, thus complementing the in-situ interpretive means. The system uses historical time series from visitor monitoring to predict the current state, helping the visitor to avoid overcrowded points of interest or route bottlenecks. Visitor behavior can be further influenced by setting warnings, route closures, time-limited events, defining a recommended circuit, or setting parameters for routes or points of interest. Interpretations in the digital form can be more easily created, managed, and maintained compared to physical interpretations which gives more opportunity for comprehensive and even personalized content to interpret the destination holistically (biotic, abiotic, cultural phenomena), multilingually, playfully (gamification principles), as narratives (stories), reflecting the changes in the area over time (both in seasonal or daily cycles and historically), didactically (systematic building of relevant knowledge) and as a result to build affection and respect for the landscape and nature. At the same time, the system collects data from visitors about their passage through the territory, visualizes this data, and adds to the knowledge of visitors’ spatiotemporal flows.
Aleš Crkva, Michal Beránek
Operátor ICT, a.s.
Mobilní aplikace PID Lítačka jako komplexní nástroj pro mobilitu po Praze a Středočeském kraji, který využívá každý den více než 200 tisíc uživatelů. Cesta od obyčejné aplikace pro prodej jízdného po řešení odpovídající konceptu MaaS (mobility as a service), cílícího nejen na cestující v MHD.
Pavel Bulíček, Radmila Velnerová, Tomáš Merta
Centrum investic, rozvoje a inovací, Královéhradecký kraj
Datový portál Data KHK je centrálním datovým místem pro veřejnost. Součástí jsou data o Královéhradeckém kraji, která jsou vizualizována do interaktivních grafů, dashboardů nebo různých infografik. V současnosti je graficky publikováno 575 ukazatelů ve 12 tematických oblastech. Výstupem jsou vizualizované srovnávací analýzy krajů, výkonová data, mapové aplikace. Výdaje kraje lze dohledat dle jednotlivých odvětví nebo v územním členění dle okresů či správních obvodů obcí s rozšířenou působností. Na základě jednotné datové základny je možné data vizualizovat formou mapových příběhů a aplikací, které jednoduchou formou informují občany, kde kraj investuje např. do oblasti zdravotnictví, jaká jsou nejnavštěvovanější místa v kraji a další. Portál zároveň poskytuje přehled o sociálních službách pro seniory, vývoji počtu lůžek v jejich pobytových zařízeních nebo vývoji návštěvnosti kulturních institucí kraje. Nelze opomenout, že součástí portálu je katalog otevřených dat.
Tomáš Vácha
Operátor ICT, a.s.
Evropská města musí rychle reagovat na nároky plynoucí z klimatických závazků, společenských a geopolitických změn i rapidních inovací v soukromém sektoru. To vyžaduje zavádění inovací do fungování města, budování nové infastruktury, nové organizační modely a finanční nástroje i regulace a pobídky. Existuje řada mezinárodních programů podporujících městské inovace, včetně úzké spolupráce mezi evropskými městy, výzkumnými organizacemi, neziskovým sektorem a průmyslem. Jaké jsou hlavní přínosy mezinárodních projektů podporujících městské inovace? Jaké jsou předpoklady úspěšného projektu? A jak úspěšný projekt získat? Příspěvek představuje potenciál mezinárodních inovačních projektů podporovat městskou transformaci skrze pilotní projekty, organizační učení zapojených aktérů a vzájemné sdílení zkušeností mezi městy. Součástí jsou doporučení a lekce vycházející z praktických zkušeností Prahy a výzkumu s reprezentanty evropských měst v projektech financovaných z programu Horizon 2020.
Bořek Dvořáček, Lenka Bacovská
Centrum investic, rozvoje a inovací, Královéhradecký kraj
Digitalizace procesu je nadčasovým a inovativním způsobem řešení k zefektivnění celé oblasti spotřeby jednotlivých druhů energií a médií s potenciálem dalšího rozvoje. Cílem bylo zavedení systému dálkových odečtů energií (elektřina, plyn, teplo, voda) za účelem rozvoje stávajícího systému hospodaření s energií dle požadavků normy ČSN EN ISO 50001:2019, odstranění slabých míst současného systému sběru dat spotřeb energií, získání efektivního nástroje pro sledování spotřeb energií a plánování cílů, zefektivnění práce krajského týmu energetického managementu a odpovědných osob v organizacích, dále také zefektivnění a zkvalitnění vyhodnocování spotřeb energií s dopadem na plánování a realizaci investičních opatření a neustálé zlepšování (snižování spotřeb energií).
Jiří Krula, Zbyszek Lugsch, Jan Šteidl, Jindřich Pospíšil
Asseco Central Europe, a.s., MICROSOFT, s.r.o., SOITRON s.r.o., Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s.p.
Pavel Křižanovský
CISCO
IT svět se v posledních letech a měsících zásadně proměňuje. Narůstá počet IT uživatelů a škála koncových zařízení je pestřejší a pestřejší. Aplikace jsou vizitkou každé firmy i organizace a jejich data jsou rozprostřena v cloudech od malé serverovny „na vašem patře“ přes DC v centrále vaší organizace až po všechny příchutě různých IaaS s SaaS služeb v privátních i veřejných cloudech.|Úkol IT zůstává stále stejný – zpřístupnit bezpečně data autorizovaným uživatelům při zachování garantované odezvy dané aplikace odkudkoliv, kde je to potřeba. SASE (Secure Access Service Edge) je architektura, která v této nelehké dynamické době, kdy všichni komunikují „odkudkoliv“ a „kamkoliv“, významně pomáhá tento účel naplnit.
Pavel Blahut
Schneider Electric CZ, s.r.o.
Představení nejnovějších trendů v oblasti moderních technologií pro fyzickou infrastrukturu datových center a z nich vyplývajících přínosů pro provozovatele i uživatele služeb datových center i ve veřejné správě.
Hana Součková, Tomáš Mirošník
MICROSOFT, s.r.o., SAP ČR, spol. s r.o.
Jan Pokorný, Michaela Onuferová
GORDIC spol. s r.o., MICROSOFT, s.r.o.
Rychlost, bezpečnost, škálovatelnost nebo cena – to je jen část výhod provozu spisové služby i dalších subsystémů platformy GINIS v cloudu Microsoft Azure. Všechny tyto výhody ještě umocňují automatizované implementace a aktualizace prostřednictvím šablon (skriptů), které jsou využitelné i pro zajištění kontinuity. Prezentace se dotkne témat významného urychlení realizovaného nasazení Spisové služby na jedné z předních univerzit, potenciálu IaC (Infrastruktura jako kód) i možností platformních cloudových služeb.
Radka Domanská
Digitální a informační agentura
Díky mnohaleté koordinaci a podpoře v oblasti otevřených dat víme, jak dosáhnout lepší kvality a interoperability dat (nejen otevřených). V příspěvku zmíníme důležitost evidence dat a využívání všech způsobů sdílení dat (datové fondy, otevřená data a řízený přístup k datům). Koordinaci těchto oblastí má nově od 1. 4. 2023 na starost Digitální a informační agentura. Upozorníme na aktuální problémy a zmíníme benefity, které může správná evidence a sdílení dat přinést.
Marcel Divín, Matěj Kopecký
EPSON Europe B.V.
Unikátní technologie úspory nákladů, zefektivnění a zjednodušení procesů, minimální uživatelské zásahy jsou zásadní výhodou nových inovativních tiskových řešení Epson, které Vám představíme při reálním použití v kombinaci s řešením na digitalizaci dokumentů. Mimo ekonomické výhodnosti jsou Epson tiskové technologie ekologicky šetrné. Tisková řešení v kanceláři doplníme o technologie pro moderní formu zobrazování, které jsou základním předpokladem pro úspěšné sdílení informací a dobrou spolupráci pracovních skupin i jednotlivců a to jak v kanceláři, tak i v oblasti vzdělávání.
František Hána
Operátor ICT, a.s.
Datová platforma hlavního města Prahy Golemio nedávno migrovala celé řešení do prostředí MS Azure. Jak migrace probíhala? Co by dnes udělal už jinak? Co znamená mít cloud agnostic systém a jak předejít vendorlocku? To vše se dozvíte na přednášce od tech leadera datové platformy Františka Hány.
Václav Jaroš, Petr Svoboda
Ministerstvo vnitra